Poznaj kilka ważnych zasad podczas joggingu
Bieganie to jeden z najlepszych sposobów, aby zadbać o kondycję naszego organizmu i to niezależnie od wieku oraz płci. Liczne korzyści płynące z treningów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną. Trudno się temu dziwić, ponieważ bieganie pozytywnie wpływa na układ kostny oraz mięśniowy, pozwala spalić nadmiar tłuszczu, redukuje nadciśnienie, a także wzmacnia układ krwionośny i oddechowy. Co więcej, regularne treningi dotleniają mózg, poprawiają samoocenę oraz wpływają znacząco na kondycję psychiczną. Bieg dla człowieka jest naturalną czynnością, jednakże warto zapamiętać kilka ważnych reguł, aby uniknąć kontuzji i uczynić treningi jeszcze bardziej skutecznymi.
Regularność ponad szybkość
Jeżeli biegamy dla poprawy naszej kondycji i nie planujemy rozpoczynać kariery w tej dyscyplinie, warto pamiętać, że więcej, nie zawsze znaczy lepiej. Powinniśmy dostosować ilość, długość oraz intensywność treningów do naszych możliwości. Po wysiłku związanym z biegiem organizm musi mieć odpowiednią ilość czasu, aby się zregenerować. Dlatego początkujące osoby powinny biegać dwa lub razy w tygodniu przez około 10 minut i stopniowo zwiększać długość treningów o 5 minut tygodniowo. Nawet jeżeli ta ilość może wydawać się niewielka, ważne jest zachowanie regularności oraz stopniowe zwiększanie intensywności treningów. Takie rozwiązanie pozwoli zachować motywację do dalszych ćwiczeń.
Rozgrzewka kluczem do sukcesu
Bieg, jak każdy wysiłek fizyczny, prowadzi do obciążenia naszego organizmu. Aby uniknąć skurczów oraz kontuzji warto pamiętać o solidnej rozgrzewce, która będzie trwała przynajmniej 5 minut. Pozwoli ona aktywizować mięśnie, podwyższyć tętno i przygotować organizm na nadchodzący wysiłek. Dobrymi ćwiczeniami na rozgrzewkę są pajacyki, bieg w miejscu, podskoki oraz wymachy ramionami. Po zakończonym treningu warto poświęcić kilka minut na rozciąganie statyczne. Podczas biegania zimą dobrym rozwiązaniem jest rozgrzewka przed wyjściem na zewnątrz.
Ubiór na każdą okazję
Chociaż bieganie to dla naszego organizmu naturalna czynność, dobrze dobrana odzież pozwoli komfortowo przebyć dowolną odległość. W lecie dobrym wyborem będą przewiewne koszulki oraz spodenki lub legginsy. Nie należy również zapominać o ochronie przed słońcem, dlatego rozsądnym wyjściem będzie zakup czapki oraz okularów, które zablokują promieniowanie UV. Jeżeli nie chcemy, aby pot ściekał nam do oczu, praktycznym rozwiązaniem jest bandana. Podczas chłodniejszych miesięcy niezbędny będzie polar, wiatrówka, a także komin lub szalik, który ochroni gardło przed powiewami chłodnego powietrza. Biegając jesienią oraz zimą należy pamiętać o odblaskowych elementach ubrania, gdyż zazwyczaj będziemy trenować po zmroku.
Obuwie – najlepszy towarzysz biegacza
Dobre buty do biegania zapewniają amortyzację oraz wygodę podczas treningu, dlatego warto spędzić kilka chwil podczas wyboru obuwia, aby dopasować je do swoich potrzeb. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy biegamy po twardej nawierzchni lub waga naszego ciała przekracza 80 kilogramów. W takim wypadku będziemy potrzebować lepszej amortyzacji, co pozwoli odciążyć stawy i pomoże nam uniknąć kontuzji. Buty do biegania męskie różnią się szerokością od damskich odpowiedników o tym samym rozmiarze, jednak poza tym – oraz doborem kolorów – nie uświadczymy zauważalnych różnic w wykonaniu czy jakości. Z tego powodu kobiety o większych stopach powinny sięgnąć po męskie modele, natomiast mężczyźni poszukujący bardziej dopasowanego obuwia mogą wybrać modele damskie.