Montaż ogrodzeń – a jakby wykonać samodzielnie?
Nie dla każdego budowa domu jest inwestycją, która nie wpłynie dramatycznie na budżet. Obecne przepisy budowlane zachęcają do zakupu działki i budowy domu. Jest wiele przypadków, gdy taka inwestycja jest dużo tańsza niż wykupienie mieszkania w nowo budowanym budynku, apartamentowcu. Zwłaszcza jeżeli dotyczy to dużego miasta. Nowy dom musi mieć także solidne ogrodzenie. Ogrodzenie działki nie jest koniecznością, choć bywają przypadki, że postawienie płotu wymagane jest przepisami prawa miejscowego. Inwestycja w płot nie powinna być obarczona szukaniem oszczędności. Płot ma nam służyć przez wiele lat. Jeśli ma się trochę doświadczenia tych oszczędności można szukać, gdy chodzi o montaż ogrodzeń.
Montaż ogrodzeń w niektórych przypadkach można bowiem wykonać samodzielnie. Część ogrodzeń jest przystosowana do samodzielnego montażu. Można się tego podjąć, gdy montaż ogrodzeń dotyczy siatki ogrodzeniowej czy ogrodzenia panelowego i niektórych ogrodzeń modułowych. Samodzielny montaż ogrodzeń wymaga jednak chociażby podstawowej wiedzy i doświadczenia w zakresie prac budowlanych. Wiele zależy także od ukształtowania terenu i podmurówki.
Montaż ogrodzeń bezpośrednio nad gruntem
Gdy teren naszej działki jest płaski, bez uskoków, nierówności, to montaż ogrodzeń można wykonać bez podmurówki. To jest ta możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, niestety często nie czasu. Montaż ogrodzeń bez podmurówki, to dla fachowca kilka godzin, a dla osoby bez wieloletniego doświadczenia może być to nawet kilka dni. Montaż ogrodzeń bez podmurówki jest czynności prostszą, ale nie pozbawioną tak zwanych haczyków. Prace budowlane rozpoczynamy od wykonania otworów w ziemi pod słupki ogrodzeniowe. Szerokość zależy od średnicy słupka (zwykle średnica dołka wynosi 20-30 cm), a głębokość od strefy przemarzania gruntu na danym terenie (od 80 do 140 cm). Montaż ogrodzeń rozpoczynamy od umiejscowienia wsporników początkowych i końcowych, a następnie narożnych. Gdy mamy już wykonane dołki umieszczamy w nich słupki ogrodzeniowe, pamietający by znalazły się one w centralnej części dołka. Koniecznie musimy je wypoziomować, a następnie zalać betonem. Kolejnym krokiem będzie betonowanie pozostałych słupków montażowych. Następnie należy poczekać do wyschnięcia i związania betonu. Czas zależny jest od mieszanki. Gdy beton się zwiąże przechodzimy do właściwego montażu ogrodzenia. Właściwy montaż ogrodzeń, to spięcie paneli ze słupkami za pomocą spinek lub obejm montażowych.