Budownictwo i nieruchomościFinanse

Jaki klej do płytek na zewnątrz kupić?

Zarówno zakup mieszkania, jak i budowa domu jednorodzinnego wiąże się z szeregiem prac budowlano-remontowych, które polegają nie tylko na malowaniu ścian, ale i układaniu podłóg z kafelków. W tym przypadku kluczowe są nie tylko umiejętności, ale też jakość materiałów budowlanych. Na co postawić?

Zaprawa klejowa kluczem do sukcesu

Nie każdy nadaje się do malowania ścian, a także nie każdy poradzi sobie z równym układaniem kafelków. Bardzo ważny jest także klej, który zapewni solidne i trwałe łączenie kafelków z podłożem i zminimalizuje ryzyko błędów wykonawczych. Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek, a od ich wyboru zależy prawidłowy i sprawny montaż. Wybierając klej, należy sprawdzić poszczególne oznaczenia na opakowaniach, a także parametry, jakimi cechuje się dana mieszanka.

Jeśli na opakowaniu znajduje się litera C oznacza to, że w środku znajdziemy preparat cementowy. Jest to sucha mieszanka, która przed użyciem musi być rozrobiona z wodą, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Litera D z kolei oznacza klej dyspersyjny, który można używać od razu, bowiem produkt jest elastyczny i sprawdza się przy odkształconych powierzchniach. Klej oznaczony literą R oznacza produkt na bazie żywicy reaktywnej

W wielu sklepach i marketach budowlanych znaleźć można płytki wielkoformatowe, ciężkie z granitu, marmuru czy kamienia. W przypadku płytek układanych na posadzkach czy ścianach na zewnątrz, sprawdzi się klej cementowy o zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie otwartym. Parametry te wpływają na proces montażu, bowiem go usprawniają. Tego typu klej przeznaczony jest do płytek o wysokiej i niskiej nasiąkliwości, a także do płytek ciągnionych i glinianych, a także tych, które charakteryzują się niską przyczepnością do tradycyjnych klejów. Potrzebujesz pieniędzy na dalsze prace remontowe? Kredyt gotówkowy pozwoli Ci na zakup brakujących kafelków czy kleju.

Płytki zewnętrzne – jak zamontować?

Odpadające płytki zewnętrzne po intensywnym okresie zimowym to dość częsty widok i problem dla właścicieli posesji. Najczęściej wiąże się to z nieprawidłowym wykonawstwem, a także doborem nieodpowiednich materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów, wśród których niektóre z nich są szybkowiążące. Elastyczne, wodoszczelne i bardziej przyczepne od klejów cementowych są zaprawy żywiczne, do których zaliczyć możemy między innymi kleje poliuretanowe i epoksydowe. To właśnie te materiały są wykorzystywane do nietypowych zadań. Sprawdzą się na powierzchniach narażonych na długotrwałe działanie wody, mrozy oraz agresywne chemikalia.

Warto pamiętać, że proces klejenia płytek zewnętrznych nieco różni się od tych, które są umieszczane w pomieszczaniach wewnątrz domu. Zaleca się stosowanie cienkich warstw zaprawy klejącej, które powinny być układane w formie grzebienia z pozostawieniem rowków pod płytką. Rozwiązanie takie umożliwia dociśnięcie płytki w celu ułożenia wysokościowego. W ten sposób nadmiar kleju wciska się w puste rowki, co przekłada się na użycie mniejszej ilości zaprawy, co dodatkowo redukuje koszty. Kredyt gotówkowy umożliwi Ci zakup wysokiej jakości płytek i zaprawy do montażu.

Dodaj komentarz