Dowiedz się, od czego zależą kursy walut
Kredyt przez Internet w ostatnich dekadach stał się wyjątkowo wygodnym sposobem pozyskania funduszy na realizacje praktycznie dowolnego celu. Ze względu na stabilną pozycję w stosunku do polskiego złotego frank szwajcarski przez długi czasu uchodził za najdogodniejszą walutę do zaciągania kredytów. Wynikało to między innymi z niższej stawki LIBOR (London Interbank Offered Rate) w stosunku do odsetek określanych przez polski wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate). W efekcie różnica w płaconych odsetkach potrafiła być niemalże dwukrotnie niższa w przypadku kredytu zaciągniętego w szwajcarskich frankach. Obecnie sytuacja na rynku stała się o wiele bardziej skomplikowana, dlatego warto dowiedzieć się, od czego zależą kursy światowych walut.
Popyt i podaż – podstawowa zasada rynku
Pieniądz podlega tym samym prawom, co dowolny towar na rynku. To oznacza, że wartość waluty jest kształtowana przez popyt – chęć zakupu – oraz podaż – dostępność na rynku. Gdy podaż jest mniejsza od popytu, wartość waluty rośnie ze względu na jej niedostępność. Odwrotne zjawisko zachodzi przy niskim popycie oraz wysokiej podaży – cena waluty zaczyna spadać, podobnie jak jej siła nabywcza.
Bilans handlowy i dług publiczny – jak duża jest siła nabywcza kraju?
Bilans handlowy to wskaźnik, określający różnicę pomiędzy importem i eksportem kraju. W tym wypadku pojęcie kraju dotyczy wszystkich podmiotów – od firm po pojedyncze osoby – które operują określoną walutą. Im większe zapotrzebowanie na usługi i produkty w danej walucie, tym większa jest jej siła nabywcza. Na kurs walutowy ma również wpływ dług publiczny, który opisuje zadłużenie wszystkich podmiotów krajowych. Im wyższy dług, tym zagraniczni inwestorzy są mniej skłonni do inwestowania w danym kraju, co z kolei przekłada się na obniżenie wartości pieniądza.
Stopy procentowe – działanie banków centralnych
Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na wysokość oprocentowania kredytu w każdym kraju, są banki centralne. Te instytucje odpowiedzialne są za politykę pieniężną i kursową konkretnego państwa oraz jako jedyne mają możliwość emisji nowych pieniędzy. W zależności od sytuacji na rynku, banki centralne mogą zwiększać lub zmniejszać stopy procentowe kredytów. Niskie stopy oznaczają chęć wprowadzenia większej ilości pieniędzy na rynek za pośrednictwem między innymi kredytów. Wysokie stopy procentowe pojawiają się w sytuacji, gdy bank chce ograniczyć ilość pieniądza na rynku i tym samym umocnić jego wartość poprzez ograniczenie podaży oraz zwiększenie popytu.
Inflacja – wzrost cen, spadek wartości
Zjawisko inflacji wpływa znacząco na wszystkie powyższe czynniki, kształtując rozmiar długu publicznego oraz politykę banków centralnych. Inflacja to proces wzrostu przeciętnych cen w danym kraju. Zjawisko to kreują zróżnicowane czynniki krajowe i zagraniczne, takie jak: wzrost ilości pieniędzy na rynku (zwiększona podaż), wydatki przekraczające wpływy do budżetu państwa, sytuacja gospodarcza na świecie czy gwałtowne zmiany kosztów produkcyjnych.